M

Maskat (Oman) – atrakcje i porady

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie

Pierwsze wspomnienie z Maskatu? Zatrzymuje się przy nas wielka Toyota i przez otwarte okno zagaduje do nas po angielsku młody Omańczyk. „Pierwszy raz w Omanie?” Potwierdzamy, i zanim zdążymy cokolwiek więcej powiedzieć ten już dyktuje nam swój numer telefonu. „Dzwońcie jakbyście czegokolwiek potrzebowali, chętnie pomogę. Witamy w Omanie!”. Maskat, największe miasto i stolica Omanu przyjął nas z otwartymi ramionami. 

Pierwsza wizyta w kraju arabskim

Wizyta w Maskacie była dla nas naszym pierwszym zetknięciem z kulturą arabską. I choć nigdy nas za bardzo nie ciągnęło do tej części świata, to z Omanu wróciliśmy oczarowani. Był to również pierwszy kraj islamski, który odwiedziliśmy. I jeśli ktoś by się obawiał wizyty w tych rejonach, to Oman może być bardzo dobrym miejscem “na początek”. Bo choć jest to kraj mocno zakorzeniony w Islamie i tradycji muzułmańskiej, to nie ma tu fanatyzmu religijnego, którego wielu mogłoby się obawiać. Co więcej, gościnność w rozumieniu tutejszej religii wręcz nakazuje przyjmowanie podróżników i obcych. I w Omanie faktycznie biorą sobie to de serca! O czym mieliśmy możliwość przekonać się nie raz podczas naszej 2-tygodniowej wyprawy

Oman, a w szczególności jego stolica, jest też bardzo ciekawą mieszanką tradycji i nowoczesności. Wszyscy mają tu nowoczesne smartfony, a zasięg telefonii 5G znajdziecie nie tylko w Maskacie ale nawet na pustyni. Jednocześnie, mimo technologicznego rozwoju, Omańczycy noszą na co dzień tradycyjne stroje, modlą się 5 razy dziennie i nie kopiują zachodnich trendów. 

Toalety na lotnisku w Maskacie – przykład połączenia nowoczesności i tradycji

Największe miasto i stolica Omanu

Jaki jest Maskat? Wielkomiejski, stołeczny, nowoczesny, ale również… bardzo autentyczny! Nie brakuje tu nowoczesnej infrastruktury – przez środek miasta przebiegają wielopasmowe autorstrady a w centrum znajdziecie potężne galerie handlowe, takie jak Oman Avenues czy Mall of Oman. Choć po takim opisie można by mieć wrażenie, że Maskat to kolejny Dubaj, ale nic bardziej mylnego!

W przeciwieństwie do emiratów, w Maskacie nie znadziecie drapaczy chmur czy biurowców ze stali i szkła. I choć wielkiego biznesu tu nie brakuje, to wszystko zachowało tu swój oryginalny arabski klimat. Architektura, zdobienia, ornamentyka… to wszystko jest takie… inne, i prawdziwe! 

Zaciekawieni? W takim razie dosyć już tych wstępów. Zapraszamy na wspólny spacer po Maskacie.

Atrakcje Maskatu – czyli co zobaczyć w stolicy Omanu?

Spacer po stolicy Omanu warto zacząć wcześnie rano. A to dlatego, że w ciągu dnia temperatury potrafią być tu „nieco” wyższe, niż te do których przywykliśmy 😅 Od czego zacząć? Skoro już jesteśmy w kraju położonym na Półwyspie Arabskim, to zacznijmy od meczetu. Ale nie byle jakiego!

1 – Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie 

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa jest to jeden z nielicznych meczetów Omanie (jeżeli nie jedyny), do którego wstęp mają niemuzułmanie. Zwiedzanie warto rozpocząć wcześnie, ponieważ wizyta możliwa jest o tylko przez 3 godziny dziennie od 8:00 do 11:00 (i tylko od poniedziałku do czwartku!). 

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie

Ten największy omański meczet wielki jest nie tylko z nazwy. Główna sala modlitw pomieści aż 20 tysięcy osób! Znajdujący się w niej dywan modlitewny tkało 600 kobiet i zajęło im to podobno aż 4 lata! Ogromne wrażenie robi też centralna kopuła, która wznosi się na 50 metrów! Pod nią umieszczono ważący 11 ton żyrandol wysokości kilku pięter. 

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie

Naszym zdaniem Wielki Meczet Sułtana Qaboosa to prawdziwa architektoniczna perełka 🕌 Doskonały przykład, że można współcześnie wybudować coś wielkiego, symbolicznego, a jednocześnie z gustem i bez popadania w kiczowaty przepych. Wśród licznych detali architektonicznych zwróciliśmy uwagę na zdobione portale. Choć jest ich conajmniej kilkadziesiąt, nie znaleźliśmy dwóch identycznych!

Zwiedzanie meczetu wymaga odpowiedniego stroju i zachowania zasad. Przed wejściem należy zdjąć buty i zostawić je na specjalnie przygotowanych półkach. U kobiet ważne jest również zakrycie głowy. Dla mężczyzn restrykcję są nieco mniejsze, ale długie spodnie i koszula z długim rękawem byłyby wskazane. 

2 – Plaża Qurum (Al Qurum beach)

Gdy na dworze zrobi się już „dostatecznie” ciepło, warto wybrać się do dzielnicy Al Qurum na tamtejszą plażę. To jedna z najpopularniejszych w kraju – rozciąga się na imponujące 4 kilometry wzdłuż wybrzeża Zatoki Omańskiej. Piaszczysta, z rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną obejmującą ścieżki do joggingu, place zabaw i miejsca do grillowania. W tle spektakularny widok na góry Al Hajar a nieco bliżej eleganckie hotele z basenami i restauracje wzdłuż promenady, oferujące doskonałe możliwości odpoczynku i rozrywki.

Tylko tutaj uwaga (!) – ponieważ Mapy Google mogą was nieco oszukać, a nazwę „Qurum beach” znajdziecie conamniej w kilku miejscach na mapie. Pierwsze wyszukanie może wskazać wam to miejsce, gdzie nie znajdziecie ani pięknej plaży, ani obiecywanych na zdjęciach palm. A jedyne na co tu traficie to Starbucks 😅 Aby uniknąć zawodu polecamy kierować się raczej w te rejony. Nie Ma Za Co 😉

3 – Al Alam Palace, zwany również Pałacem Sułtana Quaboosa

Pałac Al-Alam (co dosłownie oznacza „Pałac Flagi”), jest chyab drugim (po Wielkim Meczecie) najbardziej charkaterystycznym zabytkiem Maskatu. Zachwyca współczesną architekturą islamską. Z charakterystycznymi filarami w kształcie grzybów (!), jaskrawoniebieskimi i złotymi kolumnami oraz geometrycznymi wzorami. Może się podobać, może się nie podobać, ale na pewno ciężko przejść obok niego obojętnie!

Oman - Maskat - Pałac Sułtana Quaboosa
Oman – Maskat – Pałac Sułtana Quaboosa

Pałac ten pełni funkcję ceremonialnej rezydencji sułtana Hajsama ibn Tarika – obecnego władcy Omanu. Powstał jednak za panowania jego poprzednika – Sułtana Kabusa ibn Saida, stąd też nazywany jest często po prostu Pałacem Sułtana Quaboosa (Kabusa). A sam sułtan Kabus często zawany jest ojcem narodu omańskiego – ponieważ to za jego czasów w Oman dokonał wielkiego skoku cywilizacyjnego. 

Pałac Sułtana Qaboosa oraz jeden z portugalskich fortów
Pałac Sułtana Qaboosa oraz jeden z portugalskich fortów

Pałac usytułowany jest pomiędzy dwoma zbudowanymi przez Portugalczyków fortami – Al Dżalali i Al Mirani. Niestety wnętrze pałacu nie jest dostępne dla zwiedzających. Turyści mogą jednak podziwiać jego fasadę zza pałacowych bram, gdzie unikalna konstrukcja budynku na tle surowych gór, otoczona bliźniaczymi portugalskimi fortami, tworzy potężny symbol bogatego dziedzictwa i nowoczesnej suwerenności Omanu. Zdecydowanie warto zobaczyć na żywo! Polecamy również przespacerować się po okolicy. 

4 – Royal Opera House Muscat

Kiedy nieco się ściemni, warto wybrać się pod budynek opery w Maskacie. Choć można go również zobaczyć w ciągu dnia, na nas zdecydowanie największe wrażenie zrobił właśnie wieczorem. Wtedy to dodatkowe oświetlenie najlepiej podkreśla ogrom tej budowli. 

Budynek opery w Maskacie pięknie prezentuje się wieczorową porą
Budynek opery w Maskacie pięknie prezentuje się wieczorową porą

Opera w Maskacie to pierwszy tego typu obiekt w krajach półwyspu arabaskiego i kolejna architektoniczna perełka stolicy Omanu. Zbudowany z marmuru z Carrary i drewna tekowego na zlecenie nikogo innego, jak wspomnianego już Sułtana „ojca założyciela” Kabusa. 

Opera w Maskacie to kolejny przykład harmonijnwego połączenia nowoczesności i współczesnej technologii z tradycyjną omańską architekturą. Obiekt słynie z doskonałej akustyki i zaawansowanego wyposażenia technicznego. Jego bogato zdobione wnętrza z kunsztownymi arabskimi ornamentami, kryształowymi żyrandolami i ręcznie tkanymi dywanami odzwierciedlają kulturowe bogactwo Omanu. 

Royal Opera House Maskat
Royal Opera House Maskat

Główna sala opery pomieści do 1100 widzów, a w samym obiekcie, oprócz sali koncertowej, znajdziecie również tak zwane „Opera Galleria”. I tu musimy się przyznać, że daliśmy się nieco nabrać. Bo widząc drogowskazy na Opera Galleria spodziewaliśmy się raczej galerii sztuki w operze 😅 A czym była ta galeria? Galerią handlową 🤣 Ot co!

5 – Mutrah Souq

Souq (Suk), czyli po polsku po prostu targ. Ten w Maskacie znajdziecie na wystkich listach typu Maskat Top 10 czy innych Maskat Must See. Nas natomiast nie zachwycił. Mimo to, jeżeli stolica Omanu bedzie jedynym omańskim miastem jakie odwiedzicie, to wybierzcie się na Mutrah Souq. Bo warto zobaczyć to wszystko co typowe omańskie targowisko ma do zaoferowania. Natomiast jeżeli planujecie wizytę np. w Nizwie (dawnej stolicy Omanu), to tamtejszy Souq (a w zasadzie cały kompleks targów!) bez porównania zrobił na nas większe wrażenie. 

Mutrah Souq był dla nas targiem, na którym trudno nam było cokolwiek obejrzeć ze względu na bardzo (bardzo!) natrętnych sprzedawców! Jeśli coś mielibyśmy w Omanie określić mianem „tourist traps” to byłby to właśnie Souq w Maskacie. Natomiast jeżeli już będziecie w pobliżu, to warto przespacerować się po samej dzielnicy Mutrah i tak zwanym Mutrah Corniche.

6 – Mutrah Corniche

Promenada Mutrah Corniche to malownicza nadmorska aleja w historycznej dzielnicy Maskatu, która rozciąga się wzdłuż naturalnego portu i stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków miasta. Wyłożona ozdobnymi płytami i oświetlona tradycyjnymi lampami, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na zatokę, gdzie tradycyjne drewniane łodzie dhow kołyszą się na wodzie obok nowoczesnych jachtów, podczas gdy w tle wznoszą się majestatyczne góry. 

Promenada Mutrah Corniche w Maskacie wieczorową porą
Promenada Mutrah Corniche w Maskacie wieczorową porą

Wzdłuż deptaku znajduje się wspomniany targ Mutrah Souk, ale również targ z wyrobami złotniczymi, czy liczne restauracje serwujące owoce morza i tradycyjną kuchnię omańską. 

Promenada Mutrah Corniche ma swój urok zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy mieszkańcy i turyści przychodzą tu spacerować, by cieszyć się chłodną bryzą morską i podziwiać zachód słońca nad zatoką.

7 – Wyspy Ad Dimaniyat

Wyspy Ad Dimaniyat to coś dla miłośników raf koralowych, nurkowania i snorkelingu. I choć są na świecie miejsca bardziej znane pod tym kątem (np. z większą i piękniejszą rafą), to na pewno wielką zaletą tej części Morza Arabskiego jest brak bardzo masowej turystyki. Dzięki temu jest to okazja aby aby popływać sobie z żółwiami w nieco większym spokoju, nie strasząc ich również za bardzo. 

Wyspy Ad Dimaniyat znajdują się na Zatoce Omańskiej, około godzinki łódką od Maskatu. Wyprawy organizują liczne agencje turystyczne w stolicy. Bez problemu znajdziecie kontakt na WhatsApp czy to przez Internet, czy pytając w swoim hotelu. Warto na taką wyprawę zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia. 

Maskat – wskazówki, porady i informacje praktyczne

Na koniec kilka wskazówek, porad i informacji praktycznych, które zebraliśmy dla was na podstawie pytań jakie najczęściej słyszymy podczas naszych prelekcji podróżniczych o Omanie. 

Czy w Omanie jest bezpiecznie?

Najkrótsza odpowiedź to – tak. Oman często określany jest Oazą Spokoju na Bliskim Wschodzie. Słyszeliśmy o tym już przed wyjazdem i zdecydowanie możemy to potwierdzić. Jeżeli obawiacie się wypraw do krajów arabskich, to Oman może być dla Was idealnym pierwszym krokiem. 

W Omanie czuliśmy się wyjątkowo bezpiecznie a Omańczycy na każdym kroku oferowali pomoc i dawali nam poczucie, że nic nas złego w tym kraju nie może spotkać. Przestępczość jest tu wyjątkowo niska, a kary za ew. występki wyjątkowo dotkliwe. W Omanie nie występują również żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, wobec czego nie są wymagane żadne szczepienia by wjechać na teren kraju. 

Transport w Maskacie, czyli jak poruszać się po stolicy Omanu?

W Maskacie korzystaliśmy z lokalnego odpowiednika Ubera – który nazywa się tu OTaxi. Ceny pozytywnie zaskoczyły, ponieważ były trochę niższe niż w Polsce. Co ciekawe kierowcami OTaxi mogą być wyłącznie Omańczycy. Choć w wielu miejscach np. w sklepach czy restauracjach obsługę stanowili imigranci (najczęściej z Azji), tak przewóz osób jest w pewnym sensie zawodem regulowanym. Co też w jakimś stopniu na pewno wpływa na bezpieczeństwo.

Aplikacja OTaxi - szybki i nawet nie taki drogi sposónb poruszania się po Maskacie
Aplikacja OTaxi – szybki i nawet nie taki drogi sposónb poruszania się po Maskacie

Co jeżeli nie OTaxi? Opcje są jeszcze dwie. Można wynająć samochód, co polecamy, bo ceny nie są wyższe niż w inncyh krajach a warunki na drogach bardzo dobre. Omańczcy jeżdżą bezpiecznie i przepisowo. Uważajcie jednak na surowe prawo drogowe! Za przekraczanie prędkości grożą wysokie mandaty, a za podwójny przejazd na czerwonym świetle trafia się do aresztu! Ale może właśnie dlatego na drogach jest tak bezpiecznie 😉

Ostatnią opcją jest transport publiczny. Podobno jest i podobno mówi się, że nie jest najgorszy. Niestety sami nie mieliśmy okazaji przetestować, więc nie mozemy się wypowiedzieć. 

Jak z językiem angielskim?

Bardzo dobrze! Choć Oman jest krajem arabskim, to momentami mieliśmy wrażenie, że to angielski jest tu językiem wiodącym. W większości miejsc spotkacie napisy dwujęzyczne. I tyczy się to nie tylko szyldów sklepów czy menu w restauracji, ale również np. znaków drogowych z limitem prędkości. 

Podwójne napisy na ulicach Maskatu
Podwójne napisy na ulicach Maskatu

Wielu poznanych przez nas omańczyków doskolnale władało angielskim, a osoby spotykane poza głównym szlakiem turystycznym znały przynajmniej podstawy tego jezyka. Angielski jest z resztą powszechnie nauczany w omańskich szkołach. 

Brama szkoły, a na niej język angielski jako jeden z przedmiotów szkolnych
Brama szkoły, a na niej język angielski jako jeden z przedmiotów szkolnych

Ceny a Maskacie, czyli czy w Omanie jest drogo?

Raczej nie, chociaż „drogo” to pojęcie względne. Dlatego zamaist opowiadać, trochę przykładowych cen (końcówka 2023 roku).

Przykładowe ceny w Omanie – sklepy

Woda 1.5L w hipermarkecie 1,30 zł
Cukierki TicTac2 zł
Mentos1 zł
Sardynki w puszcze4 zł
Gotowa kanapka w hipermarkecie4 zł
Papier toaletoey 4 rolki8 zł
Napój z granatu 1.5L12 zł

Posiłki w „coffee shopach”, czyli małych lokalnych knajpkach

Kanapka z jajkiem3 zł
Burger z kurczakiem8 zł
Koktajl z papai8 zł

Inne ceny w Omanie

Znaczek pocztowy do polski 5 zł
Cena 1L benzyny2,5zł (tak, aż tak tanio!)

Czy Oman jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi?

Choć pod tym względem doświadczenia osobistego nie mamy, to nie widzimy żadnych przeszkód aby traktować Oman jako doskonałą destynację na wczasy z dziećmi. Wyjątkowo bezpieczny kraj, z doskonałą infrastrukturą, wieloma atrakcjami, przyjaznymi ludźmi i mimo wszystko przystępnymi cenami. Jedynie co może odstraszać to wyjątkowo palące słońce. Dlatego pamiętajcie koniecznie o kremach z jak najmocniejszym filtrem. Ale to porada, która tyczy się każdego, nie tylko dzieci!

Maskat czy Muscat? To jak w końcu nazywa się stolica Omanu?

Na koniec wskazówka dla tych, którzy pogubili się w Maskacie (Muskacie?) zanim jeszcze do niego dotarli. To jak się w końcu nazywa stolica Omanu? Opcje są conajmniej (!) trzy: Maskat, Muskat, Muscat. Która jest poprawna? Wszystkie! I jednocześnie żadna. I nie jest to problem wyłącznie stolicy. Będąc w Omanie na każdym kroku spotykać bedziecie nazwy tych samych miejsc czy miejscowości pisanych w przeróżny sposób. Misfah czy Misfat? Abriyeen czy Abriyyin? Żadna z tych nazw nie ma jednej jedynej poprawnej pisowni. Dlaczego? Bo żadna oryginalnie nie powstała w naszym alfabecie! A wszystkie formy z jakimi można się spotkać to jedynie przybliżony zapis dźwięków, które w naszych językach i pisowni w ogóle nie występują. W takim razie Maskat czy Muscat? Wybór należy do ciebie 🙂

Jeśli zaciekawił cię Maskat, zajrzyj koniecznie też do wpisu o naszych ulubionych miejscach i atrakcjach Omanu oraz do podsumowania naszej podróży na własną rękę po Omanie. Dowiesz się z nich czym są Wadi, jak żyją Beduini oraz jak szybko biegają wielbłądy 🐪. 

CategoriesOman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *