Podczas naszej wizyty w Cuzco zaskoczyła nas duża ilość flag w kolorze tęczy. Na ulicach, budynkach, a nawet w pubach – wszędzie tęczowe flagi. Skojarzenia z LGBT same się nasuwały, ale gdy zweryfikowaliśmy temat, okazało się, że nie tylko nie jest to flaga LGBT, ale i nie jest to flaga imperium Inków jak wielu uważa. Jak to często bywa, historia jest trochę bardziej skomplikowana…
Cusco i jego flaga
W Peru nie widywaliśmy za często peruwiańskiej flagi narodowej, oczywiście poza ważnymi miejscami rządowymi itp.). Jednak po przyjeździe do Cusco (o Cuzco możecie przeczytać tu), od razu rzuciła nam się w oczy inna flaga – widoczna w wielu miejscach w centrum miasta. Bardzo mocno przypominała nam ona inną popularną flagę – a mianowicie flagę LGBT. Skojarzyło nam się to z wyjazdem do Tel Awiwu kilka lat temu, gdy akurat przyjechaliśmy tam podczas Pride Month i całe miasto było we flagach LGBT. Pomyśleliśmy, że może na coś podobnego akurat trafiliśmy w Peru. Jednak w tym przypadku, okazało się, że była to… flaga Cusco! Nie byliśmy jednak jedynymi, którzy początkowo obie te flagi pomylili 😅
Flaga Cusco, czy LGBT?
Flaga Cusco składa się z 7 poziomych pasów w następujących kolorach: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski, fioletowy. Co zatem odróżnia ją od dużo bardziej znanej flagi LGBT? Kolor błękitny, którego ta druga nie posiada (ma jedynie 6 kolorów).
W trakcie „walking toura” po Cusco (którego baaardzo polecamy), przewodnik opowiadał nam, że flaga ta była używana jeszcze przez Inków i była flagą Imperium Inkaskiego. Jednak dopiero po powrocie dowiedzieliśmy się, że niestety wprowadził nas w błąd (czy specjalnie, opowiadając po prostu historyjkę przeznaczoną dla turystów, czy jednak on sam nie był tego świadomy – tego nie wiemy 😅)! Jednak błąd ten pojawia się bardzo często, a wynika z pewnej ciekawej historii…
Flaga Inków?
To nie Inkowie, jak powszechnie sądzono, ale właściciel lokalnej stacji radiowej zaprojektował dzisiejszą w flagę Cusco. Postanowił on w ten sposób uświetnić 25-lecie swojej stacji na początku lat 70-tych XX wieku. Podobno przedstawił on flagę w taki sposób, że uznano ją za używaną już za czasów inkaskich! Bardzo długo taka informacja była uznawana za prawdziwą. Może wpływ na to miał też fakt, że nazwa stacji radiowej brzmiała „Tawantinsuyu”, co jest nazwą Imperium Inkaskiego w języku Quechua – i zadziałała tutaj siła sugestii 😅?
W 1978 flaga została przyjęta przez władze miejskie za oficjalną flagę miasta. Co ciekawe, właściwie w tym samym czasie powstała tak bardzo podobna do niej flaga LGBT. Dokładniejsze badania historyczne (prowadzone w dużej części przez Peruwiankę polskiego pochodzenia 😉) udowodniły, że Inkowie nie znali w ogóle konceptu flagi – było to coś, co przybyło na rejony Ameryki Południowej z Europy. Tym samym, nie mogli oni jej używać.
Paradoksalnie jednak, zarówno mieszkańcy Cusco, jak i też rdzenni mieszkańcy żyjący w okolicach, bardzo mocno się z tą flagą utożsamiają i często używają nie tylko jej samej, ale też kolorów na niej widniejących. Widzieliśmy tę flagę w wielu miejscach, zarówno w samej miejscowości, jak i podczas zwiedzania miejsc związanych z tzw. Świętą Doliną Inków. Była widoczna na ulicach, na budynkach, w pubach, a nawet w trakcie drogi na Machu Picchu!
Wiphala – inny tęczowy symbol
Jest jeszcze inny symbol o podobnej kolorystyce, który możecie spotkać podróżując po Ameryce Południowej. Jest to Wiphala, wzór składający się z tęczowych kwadratów, używany również w formie flagi. Symbolizuje on ludność rdzenną terenów andyjskich dzisiejszego Peru, Chile, Boliwii, Argentyny, Ekwadoru, ale także południowej Kolumbii. My natrafiliśmy na niego w trakcie naszej podróży do Kolumbii – pojawiał się on w sztuce ulicznej. Na zdjęciu poniżej, pośrodku flagi możecie zobaczyć krzyż. Jest to tzw. chakana – wg niektórych symbol wywodzący się z czasów inkaskich, a może nawet pre inkaskich (ale co do tego też można znaleźć różne sprzeczne informacje 😅). Niezaprzeczalne jest jednak to, że Wiphala stała się symbolem zjednoczonych mieszkańców Ameryki Łacińskiej (głównie Południowej) w trakcie fali protestów w 2019 roku, przechodzącej przez kilka krajów. Towarzyszyła im w trakcie walki o poszanowanie ich praw i lepsze życie.
Herb Cusco na fladze
W związku z tym, że flaga Cusco jest często mylona z flagą LGBT, zwłaszcza przez turystów, pojawiły się w latach 2000 pomysły, żeby ją zmienić, a w 2021 ostatecznie dodano do niej herb Cusco (podejrzewamy, że właśnie głównie dlatego, żeby łatwiej je było odróżnić). Jednakże oprócz kolorów, coś jeszcze łączy obie te flagi – historia grup, które one reprezentują. Rdzenni mieszkańcy Cusco, tak samo jak osoby LGBT, niestety często spotykają się z dużą dyskryminacją i łamaniem ich praw.