K

Kanion Colca na własną rękę – praktyczne porady i mapki

Widoki na kanion Colca

Kanion Colca to najgłębszy kanion świata i jedna z największych atrakcji turystycznych Peru. Zazwyczaj znajdziecie go gdzieś u szczytu list „must see”, czy innych „top 10” miejsc do zobaczenia w Peru, zaraz za słynnym Machu Picchu. I choć ze względu na swoją popularność trudno zaklasyfikować go do miejsc „poza utartym szlakiem”, to od początku mieliśmy do niego bardzo dobre przeczucia. I trzeba przyznać, intuicja nas nie zawiodła, a kanion skutecznie przekonał nas, żeby zostać w nim dłużej niż planowaliśmy.

Więcej o naszej przygodzie z kanionem Colca pisaliśmy w poprzednim poście – Kanion Colca w Peru – na własną rękę w 2-3 dni. Opisujemy w nim naszą wyprawę dzień po dniu oraz zdradzamy kilka ciekawostek. Np. skąd w okolicy Kanionu Colca miejsca takie jak wodospady Jana Pawła II, czy Kanion Polaków? Oraz jak się ma Kanion Rzeki Colca do Wielkiego Kanionu Kolorado? 

Dziś natomiast, chcielibyśmy podzielić się praktycznymi wskazówkami i poradami, jak zorganizować wyprawę podobną do naszej, całkowicie na własną rękę. Jak samodzielnie zdobyć kanion Colca w Peru? Jak się do niego dostać? Co ze sobą zabrać? Ile czasu sobie zarezerwować? No i ile to wszystko może kosztować? Zapraszamy do lektury. 

Kanion Colca – na własną rękę czy z agencją?

Krótka odpowiedź – jeśli tylko macie taką możliwość, zróbcie to na własną rękę!

Nie zrozumcie nas źle 😅 Nie uważamy, że korzystanie z ofert agencji turystycznych to coś złego. Są miejsca, do których nie można dotrzeć samemu (jak chociażby Ciudad Perdia w Kolumbii) lub jest to do pewnego stopnia utrudnione (np. rezerwat Tambopata w peruwiańskiej Amazonii). W takich przypadkach i my zdajemy się na zorganizowane wyprawy. Jednak, gdy tylko jest to możliwe, i dopóki wystarczy nam sprawności fizycznej, staramy się podróżować na własną rękę. Naszym zdaniem, pozwala to lepiej doświadczać miejsc, które odwiedzamy. A w przypadku Kanionu Colca, zorganizowana wycieczka a wyprawa na własną rękę, to dwa zupełnie inne doświadczenia.

Kanion Colca znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa. Na głównym placu w mieście (Plaza de Armas), a zwłaszcza na jego zachodniej pierzei znajdziecie wiele agencji turystycznych oferujący wycieczki do kanionu. Większość z nich proponowała dwie opcje wycieczki – 1 lub 2 dniową. Obie sprowadzały się do mniej więcej tego samego planu, którego głównym elementem była wizyta w punkcie widokowym Cruz del Condor (Krzyż Kondora) – z którego można podziwiać kondory (jedne z największych ptaków świata!) oraz rozciągający się w dole kanion. Do tego kilka przystanków na posiłki i dodatkowe punkty widokowe na pobliskie wulkany. Opcja dwudniowa była bardziej rozciągnięta w czasie (np. start o 8:00 rano a nie o 3:00 w nocy), miała więcej dodatkowych przystanków oraz nocleg (poza kanionem niestety). Czasami w ramach takiej wycieczki oferowane były również różne pokazy tradycji i kultury peruwiańskiej (np. można było wziąć udział w folklorystycznym występie tanecznym).

Koszt całej wycieczki to 65 soli za osobę (~75 zł) za opcję jednodniową (listopad ’22) lub od 140 soli za dwa dni. Całkiem przyzwoita cena jak na cały dzień atrakcji 👍 Ceny w agencjach turystycznych nie były wygórowane, szczerze wątpiliśmy, czy na własną rękę uda się to zorganizować taniej (spoiler alert – koszt wyszedł podobny lub nawet trochę wyższy). W planie wycieczki do kanionu atrakcji było sporo, jednak zabrakło nam w nim najważniejszego, czyli… wizyty w kanionie 😉

Jak zdobyć Kanion Colca w Peru na własną rękę?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób kanion w ogóle można „zdobyć”.

Sam kanion ma około 100 km długości i na jego dnie nie ma żadnej drogi, czy chociażby szlaku pieszego. Więc jeżeli wyobrażaliście sobie wędrówkę dnem kanionu, to musimy was zmartwić. Dnem płynie rzeka Rio Colca, w dość stromym korycie, więc nie ma tu mowy o wędrówce dnem kanionu. No chyba, że chcecie powtórzyć kajakowy wyczyn, o którym pisaliśmy tutaj 😉

Mówiąc jednak o trekkingu w Kanionie Colca, przeważnie chodzi o wędrówkę zboczami kanionu, aż na jego dno, do jednej ze znajdujących się w kanionie oaz. I tu pojawia się zasadnicze pytanie – skąd w ogóle rozpocząć taką wędrówkę?

Chivay czy Cabanaconde – skąd najlepiej wejść do kanionu?

Chivay i Cabanaconde to dwie najczęściej wymieniane miejscowości, jeżeli chodzi o punkt startowy wypraw w głąb Kanionu Colca. My wybraliśmy tą drugą i taką opcję zdecydowanie polecamy. Dlaczego? Wystarczy szybki rzut okiem na Google Earth i ukształtowanie terenu, żeby przekonać się, że dopiero na wysokości Cabanaconde kanion faktycznie nabiera swojego kształtu i głębokości.

Kanion Colca w okolicy miasteczka ChivayKanion Colca w okolicy wioski Cabanaconde
GÓRA: Kanion Colca w okolicy miasteczka Chivay
DÓŁ: Kanion Colca w okolicy wioski Cabanaconde

Z resztą, pobawcie się sami: Kanion Colca w Google Earth.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że do Cabanaconde jest nieco dalej. Z Arequipy do Chivay jedzie się około 4 godzin, a dotarcie do Cabanaconde to kolejne półtora godziny.

Jak dostać się do Kanionu Colca z Arequipy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na Cabanaconde czy Chivay, waszym punktem startowym będzie prawie na pewno Arequipa. Stąd opcje transportu w stronę kanionu są dwie:

  • Autobus – większy, wolniejszy i rzadziej kursujący, ale dociera bezpośrednio do Cabanaconde.
  • Collectivo – mniejsze i szybsze busiki kursujące częściej, ale w dość nieregularnych godzinach.

Chociaż jeżeli chodzi o godziny odjazdu, to sprawa nie jest taka prosta w obu przypadkach. Najlepiej jest wyruszyć z rana, między 6:00 a 9:00. Nie podamy konkretnych godzin, gdyż wszystkie godziny odjazdu jakie znaleźliśmy wcześniej w internecie, nie sprawdziły się. Również informacje jakie otrzymaliśmy w naszym hostelu nie pokryły się z rzeczywistością. Nie był to jednak nasz pierwszy wyjazd do Ameryki Łacińskiej, więc wiedzieliśmy czego się spodziewać 😉 Nasza rada? Dać sobie więcej czasu, nie pędzić na konkretną godzinę. A jeśli faktycznie chcemy zyskać trochę więcej pewności – możemy dzień wcześniej odwiedzić terminal autobusowy lub punkt collectivo i bezpośrednio tam dopytać o godziny odjazdu na kolejny dzień.

Warto sprawdzić godziny, szczególnie jeżeli zdecydujecie się na autobus, bo tych faktycznie jest niewiele. Słyszeliśmy, że dawniej kursowały 3 różne firmy przewozowe. Jednak po Covidzie została tylko jedna – Andalucia, która kursuje zaledwie 3 razy dziennie. Odjazdy z terminalu autobusowego Terminal Terrestre de Arequipa. Przejazd autobusem z miasta Arequipa do wioski Cabanaconde zajmuje 6 godzin, przy czym po około 4 godzinach zatrzymuje się jeszcze w Chivay. Koszt przejazdu do Cabanaconde to 25 soli (ok. 29 zł – listopad ’22). Przed opuszczeniem autobusu warto dopytać o godziny powrotu.

W przypadku collectivo, podróż będzie składała się z dwóch części. Najpierw przejazd z Arequipy do Chivay jednym busikiem za około 20 soli (ok. 23 zł – listopad ’22), a następnie z Chivay do Cabanaconde za kolejne 10 soli. W teorii jest to opcja minimalnie szybsza niż autobus, bo całość powinna zając 4,5 godziny zamiast 6h, ale… wszystko zależy od tego jak długo będziecie bezczynnie czekali w collectivo, ponieważ te odjeżdżają zazwyczaj dopiero, gdy się zapełnią. My byliśmy przeszczęśliwi, gdy nasze collectivo ruszyło praktycznie od razu z Arequipy, mimo iż byliśmy jedynymi pasażerami. Jednak po pół godziny zatrzymaliśmy się na przystanku na obrzeżach miasta i tam czekaliśmy około 40 minut na kolejnych pasażerów. Podobny czas spędziliśmy oczekując w kolejnym busiku w Chivay. Natomiast niewątpliwą zaletą collectivo jest to, że jeździ ich więcej niż autobusów. Busików z Arequipy do Chivay szukajcie tu: link do Street View (a jeśli by ich tu już nie było, to pytajcie na miejscu o inne punkty collectivo w okolicy). Natomiast w Chivay o busy do Cabanaconde zapytajcie przed terminalem autobusowym.

Uwaga! Widoki w drodze do Chivay i Cabanaconde dosłownie zapierają dech w piersiach! Raz, że są spektakularne, a dwa, że po drodze przekracza się 4400 m n.p.m., więc powietrze jest tam nieco rzadsze.

Gdzie nocować w okolicy Kanionu Colca?

Najlepiej w samym kanionie! My zdecydowaliśmy się na oazę Sangalle i taką opcję zdecydowanie polecamy (spaliśmy dokładnie tutaj). Urocza, pełna zieleni oaza w zakolu rzeki Colca, na dnie kanionu. Dociera się do niej szlakiem z Cabanaconde – zejście zajmuje około 2 godzin. Znajduje się w niej kilka obiektów oferujących noclegi w niewielkich, głównie drewnianych, chatkach (lodges). Warunki noclegowe może nie są luksusowe – ale basen, plamy i możliwość zamówienie drinków daje namiastkę luksusu.

Do tego wieczorne ognisko i podziwianie idealnie czarnego, gwieździstego nieba w środku nocy. Nos gusta! Pobyt w oazie do tego stopnia przypadł nam do gustu, że postanowiliśmy zostać w kanionie jeszcze jeden dzień – korzystając z uroków Sangalle i wędrując po zboczach kanionu. W cenie noclegu zazwyczaj jest śniadanie, plus można zamówić kolację, dlatego nie musicie zabierać ze sobą dużo prowiantu do kanionu. Każdego dnia do oazy schodzą osiołki (albo muły – nigdy ich nie odróżniamy 😅) z wodą i zaopatrzeniem. Miejsce noclegowe warto wcześniej sobie zarezerwować (np. przez booking), gdyż w szczycie sezonu miejsca mogą nie być dostępne „od ręki”. Jednak, gdy my byliśmy w listopadzie, nie było z tym żadnych problemów.

Potencjalne bazy noclegowe w/przy kanionie Colca

Miejsca noclegowego można również szukać w San Juan de Chuccho – to w zasadzie mała wioska (gospodarstwo?) na dnie kanionu, nieco dalej od Cabanaconde. San Juan warto rozważyć zwłaszcza, jeżeli zdecydujecie się na opcję dłuższej wędrówki w kanionie.

Alternatywnie, w samym Cabanaconde również znajdziecie sporo miejsc noclegowych. Warto je rozważyć, jeżeli z Arequipy wyruszycie nieco później i na dotarcie na dno kanionu przed wieczorem będzie już trochę za późno. Warto wówczas spędzić noc w Cabanaconde i na podbój kanionu ruszyć z rana.

Ile czasu przeznaczyć na wizytę w Kanionie Colca?

1️⃣ Jeden dzień – to może być trochę za mało żeby zejść do kanionu, jednak nie jest to nierealne. Sam dojazd w dwie strony zajmuje minimum 12 godzin. Zejście na dno i powrót to kolejne 4-5h. Czysto teoretycznie – do zrobienia, o ile wyruszymy bardzo wcześnie i uda nam się idealnie zgrać transport. Decydując się jednak na opcję na własną rękę, miejmy na uwadze, że może być nieco trudniej złapać transport powrotny, gdyż nie mamy pewności, że będzie dla nas miejsce w przejeżdżających obok busikach.

Naszym zdaniem, szkoda tak pędzić. Zdecydowanie warto zaplanować wyprawę na conajmniej 2 dni i dać sobie szansę na odrobinę zachwytu tym miejscem. Natomiast jeżeli nie zależy wam na schodzeniu na dół, kanion możemy także zobaczyć z jednego z tarasów widokowych. Najpopularniejszy jest wspomniany Cruz del Condor, do którego dociera większość zorganizowanych wycieczek.

2️⃣ Dwa dni  – opcja, którą określilibyśmy jako czasowo optymalną i taki był również nasz oryginalny plan. Polecamy wyruszyć wcześnie rano z Arequipy, najlepiej koło godziny 6:00, tak, żeby w Cabanaconde być już o godzinie 12:00. Drugie śniadanie i kawka w wiosce, i można ruszać na dno kanionu. Dzięki temu o godzinie 15:00 będziemy już w oazie i zdążymy jeszcze skorzystać z jej uroków. Następnego dnia rano możemy wrócić tą samą drogą lub zacząć znacznie wcześniej i wybrać dłuższą pętlę powrotną przez San Juan de Chuccho. Alternatywnie, San Juan to również dobre miejsce na nocleg. W każdym przypadku jednak, warto zacząć trasę wędrówki powrotnej w miarę wcześniej rano (nawet o 5:00!), żeby jak najdłużej iść w cieniu.

3️⃣ Trzy dni – to czas, który pozwoli wam nie tylko na spokojnie dotrzeć do kanionu, ale również zaznać trochę relaksu w oazie na jego dnie oraz wybrać się na dodatkową wędrówkę zboczami wąwozu. U nas ostatecznie skończyło się właśnie na trzydniowej wyprawie, ponieważ uroki tego miejsca oraz możliwość dalszego zgłębiania kanionu, skutecznie zatrzymały nas w tym miejscu. Trzy dni to także wystarczający czas, żeby na spokojnie zrobić dłuższą trasę wędrówki i nie wracać do Cabanaconde tą samą drogą, którą przyszliśmy.

Możliwe trasy wędrówki w głąb Kanionu Colca

Wybierając się do Kanionu Colca, rozważaliśmy dwie trasy z Cabanaconde:

Trasa pierwsza 1️⃣

  • Trudność: krótka i przyjemna, choć powrót jest mocno pod górę; do zrobienia w 1 dzień lub na spokojnie w 2 dni
  • Ile czasu: 1-2 dni
  • Długość: 11.4km
  • Suma podejść: 1103 m
  • Rodzaj: tam i powrót
  • Przebieg: Cabanaconde → Sangalle → Cabanaconde
  • Mapa: https://en.mapy.cz/s/fozahakabe

Trasa druga 2️⃣

  • Trudność: trudna do zrobienia w 1 dzień, ale nie jest to niewykonalne; na 2-3 dni odpowiednio łatwiejsza
  • Ile czasu: 1-3 dni
  • Długość: 22.7km
  • Suma podejść: 1555 m
  • Rodzaj: pętla (można w obie strony)
  • Przebieg: Cabanaconde → San Juan → Malata → Sangalle → Cabanaconde
  • Mapa: https://en.mapy.cz/s/lebocuduvo

W naszym przypadku ostatecznie stanęło na pierwszej trasie (1️⃣), jednak drugiego dnia zrobiliśmy sobie jeszcze mini trekking początkiem drugiej trasy (2️⃣). Na noc ponownie wróciliśmy do oazy Sangalle, by kolejnego dnia wrócić trasą 1️⃣ do Cabanaconde. Więcej o naszej wyprawie dzień po dniu w poście: Kanion Colca w Peru – na własną rękę w 2-3 dni.

Co zabrać ze sobą do kanionu?

W zasadzie nie potrzebujecie wiele. Najlepiej duży bagaż zostawić sobie w Arequipie i nie zabierać go ze sobą do kanionu. Większość hosteli w mieście bez problemów przechowa wasze bagaże – są do tego jak najbardziej przyzwyczajeni. My akurat w Arequipie spaliśmy tutaj i nikt nie oczekiwał od nas żadnej dodatkowej zapłaty za przechowanie bagażu. Musieliśmy jedynie zgłosić, na jak długo go zostawiamy, ale ostatecznie i tak nasze plecaki odebraliśmy dzień później i nie było z tym żadnego problemu.

Jeżeli chodzi o ubrania, to na pewno przygotujcie coś cieplejszego na noc. Zależnie od pory roku, w ciągu dnia może być naprawdę ciepło (wręcz upalnie), zwłaszcza ze względu na brak jakichkolwiek drzew dających schronienie przed słońcem. Natomiast w nocy temperatura szybko spada (do około 10 stopni), więc jeśli śpicie w oazie na dnie kanionu, to przygotujcie się na nocleg w drewnianym domku bez ogrzewania 😅

Do tego wygodne buty (niekoniecznie muszą być trekingowe, ale lepiej je mieć), krem od słońca, spray od komarów, trochę wody (więcej, jeśli traficie na ciepły słoneczny dzień) i nie za dużo prowiantu. Zarówno w Cabanaconde, jak i w oazie, bez problemów kupicie coś do zjedzenia, a ceny nie były przerażające. Warto mieć też ze sobą strój kąpielowy i ręcznik, żeby skorzystać z basenu w oazie. Nam przydały się również latarki (czołówki), żeby w nocy nie zapalać głównego światła w domku i nie narażać się na nalot owadów.

Ile kosztuje zwiedzanie Kanionu Colca?

Na koniec pytanie zasadnicze – ile to wszystko kosztuje? I tu ważna informacja, wejście do kanionu niestety nie jest darmowe, o czym sami początkowo nie wiedzieliśmy. Osoby korzystające ze szlaków w obrębie kanionu zobowiązane są do zakupu tak zwanego boleto turistico (bilet turystyczny) w cenie 70 soli (~80 zł – listopad ’22). Bilet uprawnia do przebywania w okolicy kanionu przez 3 dni od daty zakupu. Można go kupić z wyprzedzeniem w Arequipie, ale jeżeli tego nie zrobicie, jest spora szansa że na którymś etapie waszej wyprawy, ktoś wam go w końcu sprzeda. Albo inaczej… każe wam go kupić 😉

Tak było również w naszym przypadku. Gdy przesiadaliśmy się z collectivo w Chivay, Peruwianka sprzedająca bilety wsiadała po kolei do każdego autobusu i busika sprawdzając, czy przypadkiem nie ma w nich obcokrajowców, którzy nie zakupili jeszcze biletu. Osoby bez ważnego boleto turistico nie miały innego wyjścia, jak dokonać zakupu. Ale spokojnie, to nie sposób na to, żeby zarobić więcej na turystach, którzy nie dokonali zakupu odpowiednio wcześniej. Cena jest dokładnie taka sama jak wszędzie. Po prostu zamiast stawiać ogrodzenia i budki kasowe wokół kanionu, postawiono tu na „lotnych” sprzedawców, którzy sprzedają bilety bezpośrednio w środkach transportu (których i tak nie można uniknąć).

Podsumowanie kosztów dwudniowej wyprawy do kanionu cola na własną rękę dla dwóch osób (listopad ’22):

  • transport z Arequipy do Cabanaconde i z powrotem: ~120 zł
  • wstęp do kanionu (boleto turistico): ~160 zł
  • nocleg w oazie Sangalle: ~150 zł
  • kolacja i drinki w oazie: ~130 zł

    Razem: ~560 zł (280 zł na osobę)

W przypadku zorganizowanej wycieczki (2-dni) było to od 160 zł za osobę, więc teoretycznie taniej. Aleee…. opcja ta nie uwzględnia ceny wstępu do kanionu (boleto turistico), który w tym przypadku również jest wymagany (mimo, iż uczestnicy wycieczki nie wchodzą w ogóle do kanionu!). Zatem faktyczny koszt zorganizowanej wycieczki zaczyna się od 240 zł za osobę.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć przynajmniej na część twoich pytań. Jeżeli planujesz zdobyć kanion Cola na własną rękę i masz jeszcze jakieś wątpliwości, pisz do nas śmiało! Serio, chętnie podpowiemy i pomożemy jeśli tylko będziemy potrafili. Najłatwiej przez prywatną wiadomość na naszym instagramowym profilu. 

CategoriesPeru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *